Hubnutí a sport

Sport je vhodnou a doporučovanou součástí všech redukčních diet.

Sledujme příjem a výdej energie

Naše tělo je geneticky nastaveno na určitý výkon, ke kterému potřebujeme patřičnou energii. Tu získáváme z potravin (= příjem) a pohybem ji zase spotřebováváme (= výdej). Pokud chceme snížit váhu, musí být příjem a výdej energie takový, abychom více energie vydali než získali. Nestačí tedy jen snížit energetickou hodnotu potravin, ale také zvýšit výdej energie.

Jedním ze způsobů, jak zvýšit energetický výdej, je sport. Ten však není podmínkou úspěšného hubnutí. Nahradit ho lze i jinými, často přirozenějšími aktivitami, například chůzí, pěší turistikou, procházkami, domácími pracemi či občasným vyběhnutím schodů místo použití výtahu.

Všeho s mírou!

Sportovní zásadou při redukční dietě číslo jedna je – všeho s mírou! Pokud se nechceme věnovat sportu na profesionální úrovni, nikdy bychom neměli sportování přehánět a snažit se co největšími výkony vydat ze sebe co nejvíce. Takto to bohužel nefunguje. Pokud nejsme trénovaní, přílišným sportem se jednak nepřiměřeně unavujeme, příliš zatěžujeme svalstvo a kosti a navíc spalujeme více sacharidů získaných z potravin během dne než z uložených tukových zásob.

Pozor na psychiku!

Pozor bychom si měli dávat na častý psychologický aspekt pohybu při dietě – když jsme tolik energie vydali, můžeme se s čistým svědomím i více najíst. Tím jen doplníme příjem energie na úroveň právě vydaných kalorií a můžeme začít od začátku. Pokud se budeme v rozumné míře věnovat sportu, možná nás překvapí, že se postupem času jako zázrakem sníží i pocity hladu a „chutě na něco“. Jednak díky pohybové aktivitě na jídlo zapomeneme a jednak látky, které se při sportu uvolňují, takzvané endorfiny, nám dodají pocit „štěstí“ a uspokojení, které bychom jinak vyhledávali právě v konzumaci jídla.

Sport je hlavně zábava

Pokud zvolíme sport jako pohybovou aktivitu k redukční dietě, mělo by jít především o takovou činnost, která nás bude bavit! Rozhodně není vhodné se pouštět do sportů, ke kterým máme odpor. To je zaručenou cestou k neúspěchu!

Mě ale sport nebaví! Co s tím?

Sport vždy neznamená jen vytrvalostní běh, při kterém z nás lije pot a stěží chytáme druhý dech, ani šplhání se do strmého kopce na jízdním kole, kdy máme obličej plný malých mušek a vrchol se zdá být v dalekém nedohlednu.

Mnohé moderní sporty, které se zdají být nezáživné nebo vyloženě pasivní, mohou mile překvapit a stát se právě tím naším typem sportu, který můžeme pravidelně provozovat a ještě si u něj užít spoustu legrace s přáteli nebo s rodinou.

Proč nezkusit třeba golf? Nenechte se mýlit. I když možná tento sport vypadá jako jedna velká nuda, opravdu tak jen vypadá! Díky protažení všech svalů dochází k jejich zpevnění a chůze po zelených loukách je jen dalším velkým plusem. Jedinou nevýhodou golfu je snad jen jeho finanční nákladnost. Stejně energeticky vydatný je ale o poznání levnější minigolf.

Dalšími sporty mohou být třeba tenis, squash nebo plážový volejbal. Hlavním pravidlem je – nestydět se! Směle si vyrazme na kurt nebo na pláž. Jdeme se přeci bavit a přirozeně shazovat kila, nikoli na casting.

Na sport nemám peníze. Co s tím?

Pokud chybí finance, zkusme takový sport, který je levný, ale zajistí výdej odpovídající sportu dražšímu. Pokud nechceme investovat 150 – 200 Kč do pouhé jedné hodiny squashe, investujme tuto částku do raket na badminton. Jejich nejlevnější variantu odpovídající ceně za jednu hodinu squashe nebo tenisu nalezneme nejčastěji ve velkých supermarketech, a to dokonce v balení po dvou a s košíčky. Neoplývají vyslovenou kvalitou, ale na občasné pinknutí v parku bohatě stačí a můžou vydržet i několik let.

Pokud je náš finanční rozpočet ještě nižší, kupme si frisbee – létající talíř (cenově cca 50 – 100 Kč). Celá rodina pak může za slunného dne vyrazit do parku nebo k vodě a strávit společně příjemné odpoledne plné pohybu.

Na sport nemám čas. Co s tím?

Čas je nejčastější výmluvou, proč nesportovat. Mnozí z nás jsou jistě velmi vytíženi svým zaměstnáním, školou, podnikáním, péčí o děti a tak dále. Proč tedy nespojit povinnost s užitečným pohybem? Pokud to je možné, místo tramvají můžeme do práce nebo do školy, a případně i zpět, vyrazit pěšky nebo jet na kole. Místo zatelefonování kolegyni v kanceláři o patro výš za ní zajděme pěšky po schodech. Místo výtahů na úřadech využijme schodiště.

Pokud máme děti, zapojme je do svých aktivit. Děti pohyb milují, takže prospějeme nejen sobě, ale ještě uděláme radost svým ratolestem.