Hubnutí a tablety

Již od 90. let minulého století se na našem trhu objevují nejrůznější prostředky podporující proces snižování váhy, ať už jde o tablety, koktejly, náplasti nebo žvýkačky.

Co jsou tablety a jiné preparáty na hubnutí a jaké jsou jejich účinky?

Mnohé, zejména komerční diety a přípravky (tj. nejrůznější rady v knihách a časopisech a podpůrné medikamenty v lékárnách), často deklarují, že právě po daném výrobku nebo určitých potravinách a účinných látkách v nich obsažených je možné zhubnout. Přestože existují ověřené studie o skutečných účincích některých látek, které fungují jako katalyzátory neboli urychlovače spalování tuků, jsou všechny dietní postupy založeny na poměru příjmu a výdeje energie. Neméně důležité je také množství a skladba potravin v jídelníčku a vhodná pohybová aktivita.

Žádné tablety na zhubnutí nedokáží zajistit, abychom se přejídali, jedli tučná jídla, neměli žádný pohyb a přesto ubývali na váze. Je to sice krásná myšlenka, nicméně patří spíše do oblasti sci-fi. Alespoň prozatím. Všechny potravinové doplňky je nutné chápat jako prostředky podpůrné, které pouze napomáhají při redukci váhy, jejíž základem je vhodná a vyvážená strava zaměřená na snížení hmotnosti a dostatek pohybu.

Jak tablety a jiné preparáty na hubnutí ve skutečnosti fungují?

Důkazem toho, že tablety na zhubnutí samy o sobě ke štíhlé postavě nevedou, je, že většina výrobců tabletek na hubnutí doporučuje krom jejich užívání i správnou životosprávu. Jinými slovy nabádají uživatele produktu, aby jedli zdravě v rámci rad dietních odborníků a měli dostatek pohybu.

Často se setkáme též s doporučením vypít před nebo po užití preparátu větší množství vody. Tím zajistíme dostatek tekutin pro tělo, tedy takzvaný pitný režim. Voda navíc zaplní žaludek a rychleji se proto nasytíme. Krom toho působí tekutiny příznivě na procesy trávení.

Nejčastěji u koktejlů je pak obvyklé, že se mají užívat namísto jednoho z denních pokrmů, třeba místo večeře nebo oběda. S ohledem na nízkou kalorickou hodnotu koktejlu složeného z vlákniny, aromat a umělého sladidla snížíme celkový denní příjem kalorií, což vede k redukci hmotnosti.

Nelze zapomínat ani na psychologické aspekty užívání tablet a jim podobných preparátů. U některých jedinců mohou být jakousi berličkou, která jim pomůže překonat stavy nezřízené chuti na jídlo. U jiných může mít zase efekt opačný – tedy když užívám tablety, můžu jíst, co hrdlo ráčí, a pohyb je zbytečný.

Mohou být tablety a jiné preparáty na hubnutí škodlivé?

Nelze říci, že by veškeré potravinové doplňky určené k podpoře snižování hmotnosti byly zcela neúčinné či dokonce škodlivé. Každý farmaceutický výrobek prochází přísnou kontrolou a testováním, takže se lze domnívat, že tudíž neškodí. Nikdy bychom však neměli užívat ty preparáty, které nejsou volně prodejné (tedy ty, které jsou pouze na lékařský předpis) a které lze získat za úplatu na internetu či od známých. Těmi si můžeme přivodit vážné zdravotní obtíže, protože nejsou určeny konkrétně nám, nýbrž byly předepsány lékařem na základě individuálního zdravotního stavu jiného pacienta.