Jídelníček při redukční dietě

Základem každé diety, nejen té redukční, je jídelníček, tedy každodenní složení stravy, kterou konzumujeme. Jídlo je od přírody určeno k tomu, aby naše tělo zásobovalo potřebnými živinami a dodávalo nám energii na celý den ke všem činnostem, které provádíme, a to jak těm, které děláme vědomě, tak těm „skrytým“.

Lidský organismus totiž uskuteční každou vteřinu mnoho úkonů, o kterých ani nevíme. I když se nehýbeme, i když spíme nebo jen sedíme a díváme se na televizi, energie je neustále spotřebovávána – na tlukot srdce, dýchání, mrkání, pohyb očních svalů, chemickou výměnu látek, proudění krve a mnoho dalších –, přičemž u každého člověka se množství takto spotřebované energie individuálně liší. Rozdílné je i u žen a mužů. Často však tento výdej bývá ve vztahu k dennímu příjmu kalorií z jídla (i toho považovaného za zdravé) nedostatečný, dochází k načerpání většího množství energie než jejímu uvolnění, čímž vzniká tloustnutí.

Tajemství je v rovnováze

Lze říci, že neexistuje potravina, po které se vyloženě hubne, a stejně tak neexistuje potravina, po které se naopak tloustne. Mnozí lidé jedí zdravě, přesto tloustnou. Jiní zase konzumují velmi nezdravé potraviny a nepřiberou ani gram. Tajemství je v rovnováze, tedy ve správném jídelníčku ve spojení s vhodnou pohybovou aktivitou.

Dietní jídelníček

Dietní jídelníček je ten, který zajistí takový poměr potravin, aby dodal potřebné množství důležitých živin a zároveň byl svou energetickou hodnotou nižší než výdej, tedy aby došlo k hubnutí, případně později k udržení stávající váhy.

Nejideálnější dieta? Změnit jídelníček natrvalo

Vhodnou úpravou jídelníčku natrvalo, tedy tak, abychom ho mohli dodržovat nepřetržitě, můžeme dosáhnout nejen zdravého snížení váhy, ale i zabránit nepříjemnému jo-jo efektu. Největší výhodou trvalé změny jídelníčku je, že žádná potravina není vyloženě zakázaná. Důležité je brát zřetel na množství, například místo dvou koláčků si dát jen jeden, a pokud neodoláme a sníme dva na posezení, odpusťme si při obědě přílohu nebo ho celý nahraďme čerstvým zeleninovým salátem bez pečiva a dresinku. Jinými slovy – zachovávejme správný poměr. Pokud toto zvládneme, nemusíme se už nikdy obávat opětovného tloustnutí. Každá změna ve stravování, pokud chceme zhubnout, znamená jistá omezení! Těm se sice zcela nevyhneme, nicméně můžeme s nimi efektivně pracovat a pociťovat je minimálně nebo vůbec.

Základem stravy by měla být zelenina (syrová i vařená) a velký přísun tekutin. Nesmí však chybět bílkoviny a tuky (libové maso, mléčné výrobky, rostlinné tuky), ani sacharidy, ty ovšem v omezeném množství (pečivo, sladkosti, cereálie, ovoce a veškeré přílohy). Solí se vyplatí šetřit.

Proces hubnutí vycházející z trvalé změny stravování však trvá poměrně dlouho, a tak když potřebujeme shodit několik kil rychleji, třeba do plavek nebo před dovolenou, je lépe využít nějaké vhodné krátkodobé diety. Pokud zajistíme správnou rovnováhu potravin, nehrozí zdravotní rizika a úspěch je téměř zaručen.