Bezcholesterolová dieta

Jak známo, cholesterol je látka pro lidský organismus škodlivá. Je to strašák, který nám lékaři neustále kladou na srdce. A o srdce jde především, neboť právě tam může cholesterol způsobit největší paseku. Málokdo už ale ví, že cholesterol je pro tělo životně důležitá látka. Jde o alkohol a svým chemickým složením se podobá tuku. Je nezbytný pro stavbu buněk a tvorbu některých hormonů a vitaminů. Ve zvýšeném množství však funguje jako katalyzátor kardiovaskulárních a jiných onemocnění. Je nejčastěji obsažen v tučných potravinách živočišného původu. Bezcholesterolová dieta je tedy taková úprava jídelníčku, která vede ke snížení obsahu cholesterolu v krvi.

Jak dlouho se bezcholesterolová dieta dodržuje?

Nejedná se o dietu určenou k rychlému úbytku váhy, ale o dlouhodobý přístup ke stravování ve vztahu nejen k hmotnosti, ale především ke zdravotnímu stavu s cílem jeho výrazného zlepšení.

Kolik lze pomocí bezcholesterolové diety shodit?

Dieta sama nezaručuje úbytek váhy, nicméně úprava každodenní stravy k němu může úspěšně vést.

Pro koho je bezcholesterolová dieta vhodná?

Bezcholesterolová dieta je zejména vhodná pro ty, kteří mají zdravotní potíže plynoucí ze zvýšeného podílu cholesterolu v krvi. Často je tato dieta doporučena přímo lékařem. Pokud však pacient se zvýšeným cholesterolem touží i shodit pár kilo, je na nejlepší cestě zabít dvě mouchy jednou ranou.

Jak bezcholesterolová dieta funguje?

Cholesterol je obsažen zejména v tučných mléčných a masných výrobcích. Ty jsou kromě této látky bohaté i na kalorie. Pokud tedy výrazně omezíme jejich konzumaci, snížíme příjem energie a můžeme tak nastartovat ubývání na váze.

Jaké potraviny jsou při bezcholesterolové dietě povoleny?

Doporučovány jsou všechny potraviny krom těch bohatých na cholesterol. Zejména vhodná je zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, kuřecí maso, nízkotučné mléčné výrobky, luštěniny.

Jaké potraviny jsou při bezcholesterolové dietě zakázány?

Důležité je přísně omezit všechny tučné pokrmy, tedy uzeniny, mléčné výrobky s krémovou strukturou (smetanové), tučné sýry.

Jaká jsou pozitiva bezcholesterolové diety?

Jaká jsou negativa/rizika bezcholesterolové diety?

Jak zmírnit negativa/rizika bezcholesterolové diety?

Jelikož bezcholesterolová dieta téměř nemá žádné negativní vlivy na lidský organismus, spíše naopak, nebude pro většinu lidí obtížné ji dodržovat. Je chuťově bohatá a mnoho tučných výrobků lze nahradit zdravější variantou.