Breussova dieta

Co je Breussova dieta?

Breussova dieta je očistná kúra organismu, která spočívá ve 40denním nahrazení veškerých pevných potravin (tj. v podstatě všech potravin) zeleninovými šťávami a bylinkovými čaji.

Jak dlouho se Breussova dieta dodržuje?

Plán dietní kúry je rozvržen na 40 až 42 dní.

Kolik lze pomocí Breussovy diety shodit?

Díky drastickému dietnímu postupu a snížení kalorického příjmu se lze zbavit velkého množství kilogramů za poměrně krátkou dobu.

Pro koho je Breussova dieta vhodná?

Breussova dieta je primárně určena nemocným rakovinou. Předpokladem totiž je, že nádor je živen látkami z pevné stravy. Pokud tělo dostane pouze zeleninové šťávy, přijme dostatek vitamínů pro své základní fungování, ale nádor vyhladoví a odumře. Díky radikálnímu omezení příjmu potravy má tato dieta za následek úbytek na váze. Kdo chce zhubnout, musí se vyzbrojit železnými nervy a pevnou vůlí, neboť po více než měsíc nevloží jediné sousto do úst, pouze tekutiny.

Jak Breussova dieta funguje?

Ten, kdo drží Breussovu dietu, nepřijímá žádné potraviny, tedy žádné tuky, sacharidy ani bílkoviny, ve kterých se nachází energie pro každodenní fungování lidského organismu. Jídlo je nahrazeno tekutinami, které mají naprosto minimální kalorickou hodnotu, a tedy i minimum energie. Proto se také nedoporučuje při této dietě sportovat, protože výdej by mnohonásobně převýšil příjem. Energie stlačená dietou na pomyslnou dolní hranici logicky vede k rychlému váhovému úbytku. Nedostatek sacharidů nutí tělo čerpat energii ze zásob tuků (tukových polštářků) a bílkovin (svaloviny).

Jaké potraviny jsou při Breussově dietě povoleny?

Pijí se jen a pouze zeleninové šťávy a bylinné čaje, jejichž konzumace je konkrétně specifikována na každý den.

Jaké potraviny jsou při Breussově dietě zakázány?

Nejsou povoleny žádné tuhé potraviny, pouze předem přesně určené tekutiny.

Jaká jsou pozitiva Breussovy diety?

  • Rychlý úbytek váhy. Ti, kteří chtějí hubnout, budou potěšeni, když na váze každý den ubude až kilogram.
  • Pitný režim. Pijí se jen šťávy a čaje, tudíž pitný režim je maximálně zajištěn.
  • Vitaminy a vláknina. Velké množství vitaminů a vlákniny má příznivé účinky.

Jaká jsou negativa/rizika Breussovy diety?

  • Chuť na jídlo. Jídlo je naprosto zakázáno a zakázané nejlépe chutná. Jídlo je navíc pro člověka zcela přirozené, a tak jeho zákaz může být velmi frustrující.
  • Velký hlad. Tekutiny samotné nezasytí, takže hlad je předem jistá věc.
  • Nedostatek živin. I když šťávy obsahují mnoho vitaminů a jiných výživných látek, neposkytují tělu všechny potřebné živiny.
  • Příliš rychlé hubnutí. Rychlý úbytek váhy, zejména pak u skutečně velmi nemocných pacientů, může být kritický. Pacient hubne jednak v důsledku nemoci, dietou váhový úbytek ještě podpoří a může se dostat na fatální hranici.
  • Pocity únavy. Nedostatek energie způsobuje ospalost, únavu, špatnou náladu, deprese.

Jak zmírnit negativa/rizika Breussovy diety?

Dietu není doporučováno držet bez lékařského dohledu. Její dopady na zdraví mohou být značné a často nevratné. Pokud chceme hubnout zdravěji, dodržujme raději obecné rady a zásady zdravé výživy. Šťávy pak můžeme zahrnout do jídelníčku jako zdravou svačinku nebo náhražku některého z denních jídel.


Náš tip

Prostředky na hubnutí od 159 Kč