Margitova dieta

Jestliže vám jméno v názvu této diety připadá povědomé, jste na správné cestě. Ano, jde skutečně o známého operního pěvce a manžela zpěvačky Hany Zagorové Štefana Margitu. Tento statný zpěvák si velmi zakládá na svém zevnějšku, a tak před důležitými vystoupeními dodržuje dietní postup, díky kterému zeštíhlí až o 8 kilogramů. Jeho dieta je založena na velmi radikálním omezení množství jídla a především minimalizaci sacharidů v každodenním jídelníčku.

Jak dlouho se Margitova dieta dodržuje?

Margitova dieta je 14denní, dodržuje se tedy po dobu maximálně dvou týdnů.

Kolik lze pomocí Margitovy diety shodit?

Úbytek váhy je vždy individuální, nicméně tímto postupem lze ubrat až 8 kilogramů.

Pro koho je Margitova dieta vhodná?

Vzhledem k rychlému úbytku váhy je vhodná pro ty, kteří potřebují za krátkou dobu zhubnout několik kilogramů. Zároveň si však na ni mohou troufnout jen ti, kteří mají skutečně pevnou vůli, neboť množství jídla je sníženo na minimum, zcela chybí přílohy a sladké.

Jak Margitova dieta funguje?

Naprosto logickým a přirozeným důsledkem radikálního snížení množství stravy je úbytek váhy. Margitova dieta je též chudá na sůl, která zadržuje vodu, a proto při její absenci dochází k odvodnění a tedy redukci hmotnosti. Omezení sacharidů navíc způsobuje odčerpávání tuků z uložených zásob, ale také, zejména díky nedostatku vhodných bílkovin, bohužel i úbytek svaloviny.

Jaké potraviny jsou při Margitově dietě povoleny?

Jí se jen třikrát denně, nejméně k snídaní (často jen teplý nápoj), velmi málo k obědu a nejvíce k večeři. Povoleny jsou vejce, uzeniny (šunka), zelenina, ovoce, kuřecí maso, káva, mléčné výrobky. Vše je, až na některé výjimky, omezeno množstvím.

Jaké potraviny jsou při Margitově dietě zakázány?

Na naprosté minimum jsou omezeny veškeré přílohy, tedy pečivo, brambory, rýže, těstoviny a všechno sladké (krom omezeného množství ovoce).

Jaká jsou pozitiva Margitovy diety?

Jaká jsou negativa/rizika Margitovy diety?

Jak zmírnit negativa/rizika Margitovy diety?

Ke zmírnění rizik negativních dopadů této diety na zdraví bychom museli dietu přepracovat zcela od základu, takže ve výsledku už by nešlo o Margitovu dietu. Obecně lze říci, že vhodnější je jíst častěji (5 – 6x denně), jíst více zeleniny, méně uzenin a tučných výrobků a přidat některé sacharidy.