Cíle redukční diety

Cílem redukční diety je snížení tělesné hmotnosti, tedy její redukce, zejména pak úbytek podkožního tuku, čímž současně dochází k úpravě vizuálních proporcí těla. Důvodem k cílenému zbavování se kil nejčastěji bývá právě snaha dosáhnout štíhlejší postavy či omezit zdravotní rizika plynoucí z nadbytečné váhy.

Častým „vedlejším produktem“ diety bývá i zlepšení fyzického stavu, pohyblivosti a celkového pocitu, tj. méně únavy, více energie do života, zkvalitnění spánku a podobně. Protože každá dieta by měla zahrnovat zdravý pohyb, tyto „vedlejší“ příznivé efekty snižování tělesné hmotnosti se mohou dostavit již velice brzy po zahájení redukční kúry.

Stanovení cíle redukční diety je jednou z nejdůležitějších součástí redukční diety, neboť představuje jakousi pomyslnou metu, ke které svým úsilím každým dnem směřujeme. Své cíle mějme neustále na paměti, ale nenechme je nahlodávat naši vnitřní rovnováhu a způsobovat nežádoucí stres. Naopak se snažme myslet pozitivně a náš cíl si v duchu představit, například zformovat si ve své fantazii sebe sama za několik týdnů či měsíců s „novým tělem“.

Zejména ženy pak mohou své redukční cíle zaměřit třeba na pěkné oblečení v šatníku, které ale kvůli kilům navíc už nepadne tak jako dřív. Vždy by však takové sny měly být realistické. Dosáhnout lze všeho, ale nikoliv v nereálném čase. Nemůžeme tedy od diety očekávat zázraky. Tělo je citlivá biologická schránka, která není stroj, a proto nemůže reagovat na naše pokyny tak rychle, jak bychom si někdy přáli. Pokud trpíte nadváhou a zamyslíte se, jak dlouho trvalo, než jste si uvědomili, že kil je najednou víc, než byste sami chtěli, určitě nešlo o několik týdnů, ale byl to proces mnoha měsíců až let.

Cílem redukční diety tedy není způsobit tělu šok, přivodit si zbytečné zdravotní problémy nebo se trápit pocity hladu a viny. Právě naopak. Cílem redukční diety je zahájit správným způsobem zdravé snížení váhy a navyknout si na jiný stravovací režim, který nám po ukončení diety pomůže zamezit takzvanému jojo efektu, tedy navrácení k původním kilogramům.

Jinými slovy jde hlavně o nastartování organismu ke snížení váhy, ale nikoli za cenu obětování vlastní psychiky a fyzické kondice. Při dietě bychom nikdy neměli trpět hlady, ani si vyčítat nějaký ten malý prohřešek. Musíme se jen naučit pracovat s vlastním tělem, správně mu naslouchat a užívat si jídla v mezích starého přísloví „jíme, abychom žili, nikoliv žijeme, abychom jedli“.