Sacharidová dieta

Co je sacharidová dieta?

Sacharidová dieta, ač může znít lákavě, nejde v ní o zvýšený příjem sacharidů, ale bohužel právě naopak. Sacharidy jsou sníženy na minimum, stejně tak tuky. Jediné, čeho je více, jsou bílkoviny. Ideálním typem sacharidové diety je kulturistická sacharidová dieta, která střídá dny s vyšším a nižším příjmem sacharidů a umožňuje formovat postavu.

Jak dlouho se sacharidová dieta dodržuje?

Sacharidovou dietu v klasické formě je vhodné držet několik týdnů, max. však jeden měsíc.

Kolik lze pomocí sacharidové diety shodit?

Shodit lze poměrně úspěšně několik kilogramů, v některých případech až 10 kg.

Pro koho je sacharidová dieta vhodná?

Díky kontrole sacharidů ve stravě, snížené konzumaci tuků a zvýšenému podílu bílkovin je určena především pro sportovce, kteří potřebují budovat svalovou hmotu, zvýšit fyzickou kondici a aktivně trénovat. Nicméně díky vypuštění vysokokalorických potravin je vhodná i pro redukční kúru. Společně s vhodným cvičením totiž nedochází ke ztrátě svalů, ale naopak spalování tukových polštářů.

Jak sacharidová dieta funguje?

Z důvodu snížení množství hlavních energetických složek stravy a aktivnímu pohybu dochází k úpravě poměru mezi příjmem a výdejem energie. Navíc za přispění vyššího obsahu bílkovin se spalují tuky a buduje svalovina.

Jaké potraviny jsou při sacharidové dietě povoleny?

Zejména při sacharidové dietě určené pro sportovce a kulturisty se poměry živin mění v jídelníčku každý den, aby korespondovaly s přirozenými fyziologickými pochody organismu při cvičení a aby bylo dosaženo co nejznatelnějších výsledků. Doporučovány jsou hlavně kvalitní bílkoviny (libové maso), z tuků máslo a olivový olej, ze sacharidů jen ovoce, klasické sladkosti v minimální míře.

Jaké potraviny jsou při sacharidové dietě zakázány?

Omezeny jsou veškeré jednoduché cukry (všechny sladkosti s cukrem), vhodné je jen ovoce. Tuky jsou na minimu, větší příjem platí pouze pro bílkoviny. Naprosto nevhodné jsou uzeniny a alkohol.

Jaká jsou pozitiva sacharidové diety?

  • Dny s povolenými sacharidy. Dieta zahrnuje dny se sacharidy a bez nich. Proto když máme chuť na sladké, můžeme ji bez obav zkrotit v některém z dalších dnů, kdy je to dovoleno.
  • Rychlý úbytek váhy. Při omezení sacharidů a tuků a dodržení dalších podmínek diety lze shodit libovolné množství kilogramů.
  • Budování svaloviny. Díky omezení cukrů a zvýšení bílkovin dochází k úbytku tuků a při vhodném cvičení i budování a zpevňování svalových tkání.
  • Pravidelná strava a žádný pocit hladu. Jí se malé porce, ale zato častěji. To vede ke správnému trávení a zamezení pocitů hladu.

Jaká jsou negativa/rizika sacharidové diety?

  • Nedostatek sacharidů a chuť na sladké. V některých dnech diety jsou zcela zakázány veškeré cukry, což vede k jejich nedostatku v těle, a tím pádem k únavě a nezkrotitelné chuti na sladké.
  • Jo-jo efekt. Pokud zprudka od diety upustíme, půjdou kila nezadržitelně nahoru.

Jak zmírnit negativa/rizika sacharidové diety?

Pokud nechceme budovat svaly, ani netrénujeme na profesionální sportovní výkony, ale pouze potřebujeme redukovat váhu, jídelníček můžeme upravit tak, aby vyhovoval lépe naší individualitě. Můžeme tedy přidat trochu sacharidů tam, kde chybí, a naopak ubrat bílkoviny tam, kde přebývají. Stejně tak jo-jo efektu se můžeme vyhnout tím, že jídelníček vhodně změníme už natrvalo.


Náš tip

Prostředky na hubnutí od 159 Kč