Bezuhlovodanová dieta

Co je bezuhlovodanová dieta?

Bezuhlovodanová dieta, jinak také bezsacharidová, je postavena na co nejnižší možné, nejlépe však nulové konzumaci všech potravin obsahujících sacharidy (tj. cukry a škroby). Naopak ale nezakazuje tuky a bílkoviny.

Jak dlouho se bezuhlovodanová dieta dodržuje?

Dieta v přísné formě se drží po dobu několika týdnů, poté je možné dopřát si malou několikadenní přestávku a opět pokračovat až do dosažení kýžené váhy. Po ukončení diety je nutné již natrvalo udržovat určitou mírnější formu dietního režimu, aby nedošlo k opětovnému nabrání kil.

Kolik lze pomocí bezuhlovodanové diety shodit?

Podle délky diety lze dosáhnout velkých úspěchů v podobě mnoha kilogramů.

Pro koho je bezuhlovodanová dieta vhodná?

Dieta bude vyhovovat těm, kteří chtějí shodit v poměrně krátkém čase hodně kilogramů (opomeňme zdravotní i jiná rizika), kteří se nechtějí vzdát tučných jídel a naopak jsou ochotni si odpustit sladké a většinu příloh.

Jak bezuhlovodanová dieta funguje?

Při minimálním příjmu sacharidů ze stravy dochází v těle k reakci zvané ketóza. Jde o stav, kdy organismus nemůže čerpat energii z cukrů, protože zcela chybějí nebo je jich málo, a tak ji začne hledat v uložených zásobách, tedy v tukových polštářích a svalových bílkovinách. To má za následek, že hubneme. Krom toho dochází díky dalším chemickým procesům ke značnému úbytku vody, tj. na váze bude až o několik kilogramů méně.

Jaké potraviny jsou při bezuhlovodanové dietě povoleny?

Jíst je možné vše kromě sacharidů. Můžeme jíst bez obav uzeniny, maso, mléčné výrobky, vejce, celozrnné pečivo, zeleninu (nesladkou, tj. saláty, okurky), neslazené nápoje.

Jaké potraviny jsou při bezuhlovodanové dietě zakázány?

Zakázána je konzumace všech potravin obsahujících sacharidy, tj. cukry a škroby. Do této skupiny potravin patří nejen všechny sladkosti, ale i bílé pečivo, brambory, těstoviny, nasládlá zelenina (mrkev, hrášek, kukuřice) a veškeré ovoce, z nápojů všechny sladké šťávy, slazené nápoje a veškerý alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol).

Jaká jsou pozitiva bezuhlovodanové diety?

  • Rychlý úbytek velkého množství kil. Úbytek na váze je poměrně rychlý, první výsledky jsou viditelné již po několika dnech.
  • Bez pocitu hladu. Zakázány jsou jen sacharidy. Mimo ně lze konzumovat cokoliv neomezeně, takže pocit hladu je prakticky vyloučen.

Jaká jsou negativa/rizika bezuhlovodanové diety?

  • Chuť na sladké. Dlouhodobý nedostatek sacharidů funguje jako známé „zakázané ovoce“.
  • Nedostatek sacharidů. Může nás skolit únava a díky ketóze i slabost v důsledku úbytku svaloviny.
  • Nevyvážená strava. Příliš mnoho tuků a málo zeleniny není vhodnou kombinací pro zažívání, fungování některých orgánů a celkové zdraví vůbec.
  • Jo-jo efekt. Při přechodu na normální stravu se kila vrací zpět i s úroky.

Jak zmírnit negativa/rizika bezuhlovodanové diety?

Naprosté vypuštění sacharidů z jídelníčku může vést k vážným zdravotním potížím a nevratnému poškození metabolismu a některých orgánů. Strava má být pestrá, bohatá na zeleninu, s dostatkem bílkovin, sacharidů i některých tuků. Vhodné je tedy sacharidy zcela nevypouštět, jen omezit, a naopak zvýšit přísun zeleniny a kvalitních bílkovin. Zabránit jo-jo efektu lze pouze dodržováním zdravého stravování natrvalo.


Náš tip

Prostředky na hubnutí od 159 Kč