Cambridge dieta

Tato dieta, nesoucí název známého anglického univerzitního města, vznikla v 80. letech na čistě vědeckých poznatcích o obezitě a nadváze. V celém světě způsobila doslova „dietní“ revoluci a široko přesáhla hranice Britských ostrovů. Od všech ostatních diet se totiž liší tím, že nepracuje s běžnými potravinami, úpravou jídelníčku, nepočítá kalorie, ani nezakazuje tuky nebo sacharidy. Cambridge dieta (dnes již známá jako The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan) rovnou nahrazuje veškeré jídlo vlastními instantními výrobky, které obsahují přesné množství všech látek potřebných pro správné fungování organismu, a to při minimálním obsahu kalorií.

Jak dlouho se Cambridge dieta dodržuje?

U velmi obézních může jít o maximálně měsíc (s přesně stanovenými a vymezenými přestávkami i o několik týdnů déle); u lidí s pár kilogramy navíc postačí několik dní, max. týdnů.

Kolik lze pomocí Cambridge diety shodit?

Při vysoké nadváze je reálných 5 až 10 kg za cca 4 týdny.

Pro koho je Cambridge dieta vhodná?

Klasický program Cambridge diety, tedy konzumace jen a pouze instantních výrobků, je určena především lidem na vysokém stupni obezity nebo nadváhy. Při používání produktů diety jako náhražky některých denních jídel je pak vhodná i pro ty, kteří mají jen několik kilogramů navíc.

Jak Cambridge dieta funguje?

Veškerá strava je zcela nahrazena instantními koktejly, teplými polévkami a výživnými tyčinkami, jejichž obsah je přesně vyvážen tak, aby zajistil všechny potřebné vitaminy, stopové prvky, bílkoviny, sacharidy, tuky a další látky nezbytně nutné pro tělo. Kalorická hodnota je však zmenšena na naprosté minimum, výdej energie je tím pádem vyšší než její příjem, a tak dochází k hubnutí. Krom toho probíhají v těle další fyziologické pochody nastartované dietou, které mají za úkol bojovat s tuky a odvést z těla přebytečnou vodu. Součástí diety je také pitný režim, který vede ke správnému trávení a odbourávání tukových zásob.

Jaké potraviny jsou při Cambridge dietě povoleny?

Při klasické Cambridge dietě, tedy pokud je potřeba shodit hodně kilogramů za co nejkratší možnou dobu, jsou povoleny pouze již zmíněné instantní výrobky. Smí se pít káva a čaj. Pokud hubneme jen několik kilogramů, je možné jíst běžným způsobem a jedno denní jídlo nahradit instantním výrobkem.

Jaké potraviny jsou při Cambridge dietě zakázány?

Pokud držíme klasickou Cambridge dietu (při velké obezitě), je zakázáno vše krom určených instantních potravin, přičemž zákaz je velmi striktní. Nelze konzumovat žádné jiné potraviny, včetně mléka do kávy, průmyslově vyráběných „light“ nápojů a samozřejmě alkoholu.

Jaká jsou pozitiva Cambridge diety?

Jaká jsou negativa/rizika Cambridge diety?

Jak zmírnit negativa/rizika Cambridge diety?

Vždy je více než vhodné Cambridge dietu podstupovat za dozoru odborníka nebo lékaře a všechna rizika s ním konzultovat.