Cviky na zhubnutí

Pohyb je alfou a omegou hubnutí

Pohyb obecně je neodmyslitelnou součástí všech redukčních diet. Pomáhá nám totiž zbavovat se přebytečné energie, kterou jsme získali z jídla a kterou by jinak tělo uložilo do tukových polštářů jako zásobu na horší časy.

K čemu jsou cviky dobré?

Specifickou oblastí pohybových aktivit obzvláště vhodných a účinných při redukční dietě jsou různá cvičení a cviky, která mají za cíl formování konkrétních tělesných partií. Nejčastěji jde u žen o zadeček, bříško a stehna, u mužů pak hlavně o bříško a poprsí.

Takové cvičení má hned dva pozitivní efekty – jednak díky pohybu zvyšujeme výdej energie a jednak díky práci s konkrétními svaly dochází k jejich zpevnění a k odbourávání tuků na problematických partiích. Obojí pak logicky vede k tomu, že vypadáme štíhlejší.

Krom toho má cvičení i příznivý vliv na zdraví – zlepší se krevní oběh a peristaltika střev, dochází k celkovému prokrvení (to mimo jiné zabraňuje vzniku celulitidy). Díky pravidelnému cvičení lze odbourat také pocity únavy, například po návratu z práce.

Pravidelnost, vytrvalost a píle

Všechny cviky je zapotřebí vykonávat pravidelně a delší dobu, abychom se dobrali kýženého výsledku. Ideální je začlenit alespoň mírné cviky do svého každodenního programu. Nakonec cvičit lze u některých profesí i v práci, například v kanceláři si lze vyčlenit přestávky na několik málo cviků. Ač se to může zdát nedostatečné, je to lepší než jen sedět a nechat tuky se v klidu usazovat.

Kterými cviky lze nejlépe formovat postavu?

Cviků na úpravu postavy existuje velká řada. Mnohé z nich můžeme provozovat za asistence profesionálních cvičitelů a trenérů, kteří ohlídají, že všechno provádíme správně a že naše úsilí nepřijde vniveč. Jde například o jógu, kalanetiku nebo jiné ucelené programy.

Pro velmi obézní je nejvhodnější systém speciálních cviků v bazénu, kde se mohou lépe pohybovat, nepotí se a kde ke snižování váhy dochází mnohem rychleji díky příznivým vlastnostem vody (například odpor vody, teplota atd.).

Na našem trhu, ať už v časopisech, v hypermarketech či v televizním shoppingu, se můžeme setkat s nejrůznějšími cvičebními přístroji. Pokud hodláme do své postavy investovat nějaké finance navíc, nelze než doporučit.

Na DVD, videokazetách a v knihách představují známé české i zahraniční osobnosti své cviky, které vedly k jejich perfektním figurám. Proč to tedy nezkusit také?

Pravděpodobně nejširším zdrojem cviků na zhubnutí je ale internet. Ten je doslova zaplaven stovkami webových stránek, kde odborníci i laici radí, jak dosáhnout vysněné postavy pomocí cviků. Stačí si jen vybrat.